2012. január 4., szerda

AZ IFJÚSÁG JÖVŐJE....(?)

http://www.origo.hu/itthon/20120104-a-kormany-tervei-az-uj-diakhitelrol.html

Hogyan lehetetlenítsük el a jövő nemzedékét? Hát így... Az rendben van, hogy csökkentsük a keretlétszámot az egyetemeken, de az hogy mellette elhúzzuk a "mézesmadzagot" a fiatalok előtt, hogy "fantasztikus" hitellel lehetőséged nyílik egyetemre járnod félévente 300 ezer - 1 millió forintért.... azaz egy orvos 6 év alatt 12 millió forintot fizet majd a képzéséért és abban a tankönyv és a megélhetés még benne sincs, arról nem beszélve ha valakinek nem tetszik a képe és szivatásból 1szer megbuktatják valamiért... "Csak" 35 éves kortól kell majd törleszteni (feltételezem addig egy 5-10 milliós hitelt a bank csak úgy brahiból 10 évig nem kamatoztat), pont amikor jó esetben kezdi az ember valóban megszilárdítani az anyagi és családi hátterét (feltéve ha kap munkát és nem mondjuk pénztáros lesz több diplomával a pulikutya, politikai hosszú nyelvek mellett) 35 éves korában egy több millió forintos hitel zuhan a nyakába...

Úgy gondolom az lenne a helyes megoldás, ha egyrészt bezárnák a lufi szakokat, én például nem támogatnám államilag a politológia és a tengernyiféle bölcsész szakot (pl izland kutató, grönland kutató) mert ezeknél teljesen egyértelmű, hogy vagy nem itthon akar tevékenykedni vagy csak a politika miatt csinálja, ezeket nem tartom valódi "termelő" szakmáknak! Aki ilyet akar tanulni az fizesse meg és akkor tanulhat! Azt is bevezetném, ha az illető a rendes képzési időn belül minimum 4,5-es átlaggal végez (súlyozott átlag) akkor nagy részét, vagy akár az egész hitelét töröljék el, mert egyértelműen a diploma megszerzése volt a cél! Van sajnos nem egy ismerősöm, akik a felvételi pontrendszert kijátszva több szakra is bekerültek, többször vették el a helyet azoktól, akik valóban be akartak jutni és mégsem végezték el egyiket sem, mai napig nincs diplomájuk és nem is lesz!

A pontozásos rendszert is azonnal fel kellene számolni! Az hogy valakinek a szülei mennyire iskolázottak, nem befolyásolja a diák tudását, nekem is szakmunkások a szüleim, "statisztikailag" ez nekem "hátrányt" jelentett volna, mégis elvégeztem az egyetemet! Szintén nem egy ismerősöm van, akinek nincs 26 diplomája, mégis profi szinten csinálja pl vállalkozását, embereknek ad munkalehetőséget! Az meg hogy valaki terhes vagy gyereke van, végképp sötét folt számomra... Miért kap valaki nyelvvizsgával megegyező pontot ha terhes???

Egy másik fajta megoldást is látok arra ha valaki nem kerül be elsőre az adott szakra. Nem kell rögtön diákhitelért rohanni, erre is jó példa, szintén az ismeretségi körömből, hogy mi a teendő ilyenkor. Biológusi vagy orvosi szakra akart menni a kérdéses illető, de sajnos nem volt túl "szorgalmas" a gimiben így nem vették fel. Sajnos anyagilag se engedhette meg magának ezt a luxust, mit csinált? Beiratkozott mentős képzésre (ami szorosan kötődik az orvosi képzéshez is), ezt el is végezte, majd mentőautóba került, dolgozott mellette, pénzt keresett és mindent "ellesett" a mentőorvostól... Pár év múlva könnyedén írta a felvételit biológusi képzésre, melyet ha jól tudom levelezőn el is végzett azóta és nem kellett diákhitel sem, mert ott volt a fizetése!
Volt olyan ismerős is aki ugyanezt villamosmérnökin "játszotta" el, nem vették fel, ezért technikusi képzésre beiratkozott, elvégezte az 1 éves képzést és ez a képzés viszont már plusz pontokat jelentett a felvételinél!

Igaz kicsit időigényesebb, de legalább nem ró milliós terheket a családokra és a hallgatókra!

A vállalkozásoknak pedig miért lenne érdekük milliókat kidobni az ablakon egy dolgozó diákhitelének leírásakor? Inkább beruháznak valami eszközre (5-10 millióért már elég sok mindent lehet venni) és máris le van írva a "bevételtöbblet"! Kíváncsi lennék arra is hány közalkalmazott kapott 7,5 milliót lakás végtörlesztésre a munkaadójától! :D

Azt is bele kellene venni a törvénybe, hogy aki állami képzésben elkezdte a diplomája megszerzését és nem jut el minimum addig, hogy a kötelező tárgyakat megcsinálja maradéktalanul, hanem otthagyja az oktatási intézményt, azzal is fizettessék ki a képzése díját! Tengernyi "kalandor" van, aki csak "kipróbálás" szinten megy egyetemre és utána 2-3-4 alkalommal is szakot vagy iskolát vált! Ezeket is ki kellene szűrni, mert ez minden alkalommal egy-egy hely elvesztése! Esetleg az is megoldás lehetne, hogy ha valaki nem végez el egy szakot, de vált, akkor az már költségtérítéses legyen, kivéve ha egy előre megszabott átlaggal el is végzi! Ha valaki ettől többször váltana, mert erre is van nem egy példa, az pedig kizárólag költségtérítéses formában tehesse!
Ezt a szankciót "kicsiben" nálunk is alkalmazták, amikor tömegesen iratkoztak fel hallgatók C tárgyakra (szabadon választható, de a teljes képzés alatt 8-at kötelező volt) és csak arra jártak be amire kényelmes volt, így félévkor volt olyan amin senki nem volt, mégis a lista tele volt nevekkel! Így azoktól vették el a helyet akiket valóban érdekelt volna a tárgy! Erre bevezette az egyetem azt, ha valaki nem csinálja meg a felvett tárgyat, az a kreditérték*8000 forintos áron fizesse vissza, ami egy 3 kredites C tárgy esetében 24 ezer forint, ha többet nem csinált meg akkor akár 40-50 ezer is lehetett és addig nem is iratkozhatott be következő félévre amíg be nem fizette! Nem is volt tolakodás ezután a helyekért és láss csodát 99,9%-ban meg is csinálták a tárgyakat akik felvették! Ezen kellene gondolkodni kicsit! Nem minden a pénz! Van amikor más sokkal ösztönzőbben hathat!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése